Strona główna > E-Portal

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Obchody 100 rocznicy Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Goraju

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości – to święto wszystkich Polaków, dzień, w którym łączymy się by dzielić się radością i dumą z ogromnego sukcesu sprzed 100 lat, staliśmy się niepodległym państwem. To okazja, żeby podziękować za to Bogu!

W przeddzień uroczystości 11 listopada w  Goraju po raz pierwszy organizowane było Ognisko Patriotyzmu przy którym spotkali się mieszkańcy. Uroczystość organizowali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Goraju. Podczas wspólnego śpiewu najpiękniejszych pieśni patriotycznych, przy żarze prawdziwego ognia rozpaliły się  serca miłością do Ojczyzny.

Oficjalna część obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła się w niedzielne przedpołudnie 11 listopada 2018 roku uroczystą defiladą pod pomnik na rynku w Goraju w której uczestniczyły władze gminne,  mieszkańcy, delegacje strażaków ze sztandarami, dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Goraju, młodzież szkolna oraz koła gospodyń wiejskich i stowarzyszeń. Tam złożono wieńce w hołdzie naszym lokalnym bohaterom. W tej szczególnie podniosłej uroczystości wzięło udział rekordowo dużo osób, co jeszcze bardziej podniosło rangę obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości.

Następnie została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny, którą koncelebrowali ks. Tadeusz Bastrzyk i ks. Wojciech Iwanicki. W homilii ks. Wojciech zachęcał do modlitwy o przemianę polskich serc, wyraził nadzieję, że podejmowane przez Polaków wysiłki nie pójdą na marne i że tęsknota za wolną Ojczyzną, od pokoleń wpisała się w nasze serca. We Mszy św. wzięły udział władze gminne na czele z Wójtem - Panem Antonim Łukasikiem, przewodniczącym Rady Gminy – Stanisławem Kapicą, samorządowcy, przedstawiciele  organizacji i stowarzyszeń działających w Goraju, środowiska szkolne i kulturalne. Licznie zaprezentowały się poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pięknie ubrane w stroje ludowe panie z kół gospodyń i stowarzyszeń zarówno z terenu gminy Goraj, jak też Parafii Goraj. Uroczystości w kościele uświetniła Orkiestra Dęta oraz chór Parafialny  „NOSTER” , który zaprezentował pieśni patriotycznie.

Po Mszy św. dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół w Goraju. Rozpoczęto ją ciepłym poczęstunkiem, następnie rozpoczęła się uroczysta akademia, odśpiewano hymn, nie zabrakło uroczystych przemówień i  wystąpień. Wójt Antoni Łukasik w swoim wystąpieniu przedstawił rys historyczny administracji w Gminie Goraj, przypomniał o naszych lokalnych bohaterach którzy przez swoją działalności społeczną mieli wpływ na zmiany i rozwój naszej gminy. Na koniec swojego wystąpienia  Wójt  przytoczył słowa naszego wielkiego rodaka – świętego Jana Pawła II skierowane do nas w liście z okazji 25 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny:

„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.

Ojczyzna – to wielki zbiorowy obowiązek, jednocześnie stwierdzający, że współczesny patriotyzm polega nie tylko na kultywowaniu pamięci bohaterskich przodków czy pamiętaniu o kolejnych rocznicach z historii Polski, ale przede wszystkim na byciu dobrym człowiekiem i obywatelem. Bycie patriotą to również życie w zgodzie z takimi wartościami, jak: dobro, prawda, honor, uczciwość, czy sprawiedliwość.

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości skłania nas do refleksji nad patriotyzmem. Uroczystości te łączą Polaków mieszkających w kraju i na uchodźctwie.

Ducha patriotyzmu Polaków podtrzymują solidne korzenie.

 

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 63

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 63 (PDF)

 

Prognoza pogody dla woj. lubelskiego

Prognoza pogody dla woj. lubelskiego (PDF)

 

Informacja z przebiegu konsultacji dotyczących projektu uchwały Rady Gminy Goraj w sprawie uchwalenia "Programu Gminy Goraj z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok"

Informacja z przebiegu konsultacji dotyczących projektu uchwały Rady Gminy Goraj w sprawie uchwalenia "Programu Gminy Goraj z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok" (PDF)

 

Strona 1 z 107

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Moja Komenda

Zarejestruj swoje dziecko online

Kalendarium

Listopad 2018
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Organizacje pozarządowe

Urząd Gminy Goraj
23-450 Goraj
ul. Bednarska 1
tel: +48 84 685 80 02
fax: +48 84 685 81 18
e-mail: poczta@goraj.eurzad.eu
www.goraj.eu

Godziny pracy: pn. - pt 7:30 - 15:30

Liczba odwiedzin online

Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości 
Dzisiaj13
Wczoraj58
Tydzień13
Miesiąc1169
Użytkowników ogółem122639

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe

Projekty UE

Projekty UEProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.