Strona główna > Portal

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 90 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ o godz. 08:27 dnia 12.08.2019

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 90 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ o godz. 08:27 dnia 12.08.2019 (PDF)

 

Niebieska strefa w gminie Goraj z powodu ASF

W związku z potwierdzeniem informacji jaką otrzymaliśmy pod koniec lipca, że w gospodarstwie w miejscowości Sąsiadka gmina Sułów wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), Komisja Europejska ustanowiła strefę zagrożoną dla czterech miejscowości z naszej Gminy: Hosznia Ordynacka, Hosznia Abramowska, Jędrzejówka, Majdan Abramowski. Natomiast obszarem zagrożenia część gminy Goraj położonej na północ od linii wyznaczonej przez drogę wojewódzką nr 835. Dotyczy to miejscowości: Hosznia Ordynacka, Hosznia Abramowska, Jędrzejówka, Majdan Abramowski, Wólka Abramowska, Abramów, Kondraty, Albinów Duży, Albinów Mały, Gilów, Zastawie i część Zagród. Na spotkaniu jakie odbyło się 9 sierpnia 2019r w Urzędzie Gminy Goraj z Powiatowym Lekarzem Weterynarii zostały omówione działania jakie powinny być podejmowane w zakresie realizacji bioasekuracji w celu uniemożliwienia rozprzestrzeniania się ASF.

Wymagania bioasekuracji zawarte w Programie

 1. Zabezpieczenie gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie w systemie otwartym, podwójnym ogrodzeniem, o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.
 2. Wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni.
 3. Przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku).
 4. Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
 5. Zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych.
 6. Utrzymywanie świń w gospodarstwach w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym.
 7. Zapewnienie aby: o osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach, o do budynków, w których są utrzymywane świnie nie wchodziły osoby postronne, o osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.
 8. Posiadanie w gospodarstwie, w którym są utrzymywane świnie, pisemnego planu bioasekuracji obejmującego: o dokumentację przestrzegania wymagań określonych w pkt 2-4, o rejestr produktów biobójczych używanych w gospodarstwie, o program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami, o zasady używania oraz czyszczenia i dezynfekcji odzieży ochronnej i obuwia, o których mowa w pkt 7 lit. c.
 9. Zabezpieczenie budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa. Wymagania są spełnione także wtedy gdy całe siedlisko jest ogrodzone w wyżej określony sposób.
 10. Utrzymywanie świń w gospodarstwie w budynkach, w których nie są jednocześnie utrzymywane inne zwierzęta gospodarskie kopytne.

 

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH (PDF)

 

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 87 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ o godz. 10:09 dnia 07.08.2019

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 87 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ o godz. 10:09 dnia 07.08.2019 (PDF)

 

Informacja dla hodowców świń z obszarów zagrożenia

Treść informacji w formacie PDF

 

INFORMACJA

Gmina Goraj informuje, iż rozpoczęła się procedura odbiorów instalacji fotowoltaicznych w ramach zadania pn. „Montaż instalacji ogniw fotowoltaicznych na terenie Gminy Goraj”. W najbliższych dniach (pierwsza dekada sierpnia) komisja odbiorowa (przedstawiciele firmy wykonawczej, inspektor nadzoru oraz przedstawiciel Urzędu gminy Goraj) będą dokonywali wizji w terenie celem sprawdzenia prawidłowego wykonania instalacji fotowoltaicznej.

Dokonanie odbioru nie jest równoznaczne z możliwością korzystania z instalacji fotowoltaicznej. Przypominamy, że każda z instalacji przed uruchomieniem musi zostać  sprawdzona i odebrana przez zakład energetyczny. Następnie zostanie wymieniony licznik energii na dwukierunkowy. Do tego momentu nie należy włączać instalacji w celu produkcji energii.

Każdorazowe włączenie instalacji przed zmianą licznika odbywa się na własne ryzyko i odpowiedzialność użytkownika.

Wójt Gminy

Antoni Łukasik

 

Informacja dla mieszkańców Gminy Goraj

asgfInformujemy, że w dniu 9 sierpnia 2019 r. o godzinie 9.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Goraj (sala nr 15) odbędzie się spotkanie z Panem Jackiem Sak – Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Biłgoraju, ponieważ część obszaru gminy Goraj została włączona do strefy zagrożenia ASF ( Hosznia Ordynacka, Hosznia Abramowska, Majdan Abramowski, Jędrzejówka), spotkanie będzie dotyczyło środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.

W związku z powyższym zachęcamy szczególnie hodowców trzody chlewnej do udziału w spotkaniu.

 

Ogłoszenie w sprawie wystąpienia strat w uprawach rolnych spowodowanych suszą!!!

UWAGA ROLNICY !!!

W związku z występującym niekorzystnym rolniczym bilansem wodnym, powodującym suszę w uprawach rolnych, Wójt Gminy Goraj informuje o możliwości składania wniosków w sprawie oszacowania szkód spowodowanych suszą w gospodarstwach rolnych na terenie gminy Goraj.

Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy w Goraju przy w terminie do dnia 16 sierpnia 2019 r. Wnioski złożone po tym terminie nie będą uwzględniane! Krótki termin składania wniosków wynika z faktu niebawem rozpoczynających się żniw. Uprawy zebrane przez rolników przed oględzinami Komisji nie będą brane pod uwagę przy szacowaniu strat. Aby uzyskać pomoc publiczną poziom szkód musi być wyższy niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

Komisja będzie szacowała straty według kolejności złożonych wniosków.

UWAGA!

 • Dane we wniosku należy wypełnić na podstawie ostatecznego wniosku o płatności obszarowe składanego do ARiMR za rok 2019, którego kopię należy dołączyć do wniosku o szacowanie strat (załącznik obowiązkowy).
 • Na podstawie kolejnego raportu z dnia 2 sierpnia 2019r. Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach klęską suszy na terenie gminy Goraj zostały objęte następujące uprawy: zboża jare, zboża ozime, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, ziemniaki, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, krzewy owocowe, drzewa owocowe, truskawki, rośliny strączkowe.

 

Strona 1 z 71

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Biznes.gov.pl

Moja Komenda

Zarejestruj swoje dziecko online

Kalendarium

Sierpień 2019
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Organizacje pozarządowe

Urząd Gminy Goraj
23-450 Goraj
ul. Bednarska 1
tel: +48 84 685 80 02
fax: +48 84 685 81 18
e-mail: poczta@goraj.eurzad.eu
www.goraj.eu

Godziny pracy: pn. - pt 7:30 - 15:30

Liczba odwiedzin online

Naszą witrynę przegląda teraz 124 gości 
Dzisiaj26
Wczoraj65
Tydzień385
Miesiąc1183
Użytkowników ogółem140433

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe

Projekty UE

Projekty UEProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.