Strona główna

Niebieska strefa w gminie Goraj z powodu ASF

W związku z potwierdzeniem informacji jaką otrzymaliśmy pod koniec lipca, że w gospodarstwie w miejscowości Sąsiadka gmina Sułów wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), Komisja Europejska ustanowiła strefę zagrożoną dla czterech miejscowości z naszej Gminy: Hosznia Ordynacka, Hosznia Abramowska, Jędrzejówka, Majdan Abramowski. Natomiast obszarem zagrożenia część gminy Goraj położonej na północ od linii wyznaczonej przez drogę wojewódzką nr 835. Dotyczy to miejscowości: Hosznia Ordynacka, Hosznia Abramowska, Jędrzejówka, Majdan Abramowski, Wólka Abramowska, Abramów, Kondraty, Albinów Duży, Albinów Mały, Gilów, Zastawie i część Zagród. Na spotkaniu jakie odbyło się 9 sierpnia 2019r w Urzędzie Gminy Goraj z Powiatowym Lekarzem Weterynarii zostały omówione działania jakie powinny być podejmowane w zakresie realizacji bioasekuracji w celu uniemożliwienia rozprzestrzeniania się ASF.

Wymagania bioasekuracji zawarte w Programie

  1. Zabezpieczenie gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie w systemie otwartym, podwójnym ogrodzeniem, o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.
  2. Wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni.
  3. Przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku).
  4. Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
  5. Zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych.
  6. Utrzymywanie świń w gospodarstwach w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym.
  7. Zapewnienie aby: o osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach, o do budynków, w których są utrzymywane świnie nie wchodziły osoby postronne, o osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.
  8. Posiadanie w gospodarstwie, w którym są utrzymywane świnie, pisemnego planu bioasekuracji obejmującego: o dokumentację przestrzegania wymagań określonych w pkt 2-4, o rejestr produktów biobójczych używanych w gospodarstwie, o program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami, o zasady używania oraz czyszczenia i dezynfekcji odzieży ochronnej i obuwia, o których mowa w pkt 7 lit. c.
  9. Zabezpieczenie budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa. Wymagania są spełnione także wtedy gdy całe siedlisko jest ogrodzone w wyżej określony sposób.
  10. Utrzymywanie świń w gospodarstwie w budynkach, w których nie są jednocześnie utrzymywane inne zwierzęta gospodarskie kopytne.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Biznes.gov.pl

Moja Komenda

Zarejestruj swoje dziecko online

Kalendarium

Luty 2020
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29

Organizacje pozarządowe

Urząd Gminy Goraj
23-450 Goraj
ul. Bednarska 1
tel: +48 84 685 80 02
fax: +48 84 685 81 18
e-mail: poczta@goraj.eurzad.eu
www.goraj.eu

Godziny pracy: pn. - pt 7:30 - 15:30

Liczba odwiedzin online

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 
Dzisiaj37
Wczoraj50
Tydzień37
Miesiąc2086
Użytkowników ogółem154199

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe

Projekty UE

Projekty UEProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.