Strona główna

Spotkanie w sprawie ASF w naszej gminie

asf18 lipca w sali konferencyjnej Urzędu Gminy o godz. 9.00 odbyło się spotkanie hodowców z ternu gminy Goraj z Powiatowym Lekarzem Weterynarii Panem Jackiem Sakiem. Spotkanie dotyczyło afrykańskiego pomoru świń (ASF). Lekarz omówił powody szerzenia się wirusa w populacji świń oraz program bioasekuracji, czyli podstawowe zasady ochrony stad przed wirusem ASF.

Spotkanie rozpoczęło się od ogólnych informacji dotyczących historii choroby, obszaru jej występowania, objawów oraz jej zapobieganiu. Afrykański pomór świń ASF to szybko szerząca się i zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Nie stwierdzono, by człowiek był podatny na działanie wirusa ASF, dlatego choroba ta nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Przynosi jednak duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie można eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu ogniska choroby. Pan Jacek Sak krótko przedstawił sytuacje na terenie powiatu i gmin sąsiednich, a następnie zapoznał zebranych ze specyfiką choroby afrykańskiego pomoru świń. Ponadto przedstawił zasady określania wielkości stref zapowietrzonej i zagrodzonej wokół wyznaczonych ognisk. Wytłumaczył również różnice pomiędzy strefami zapowietrzoną i zagrożoną (3km + 7 km wokół ogniska) a obszarami ochronnym, objętym restrykcjami, zagrożenia (tzw. obszary czerwony, niebieski i żółty) wynikającymi z przepisów unijnych. Apelował również do rolników o przestrzeganie zasad, jakie obowiązują w związku z włączeniem gminy do żółtego obszaru ochronnego. Rolnicy otrzymali również odpowiedź na licznie zadawane pytania dotyczące tego zagadnienia.

W spotkaniu wzięli udział: Pan Antoni Łukasik – Wójt Gminy Goraj, Pan Jacek Sak – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Pan Ryszard Jabłoński - lekarz weterynarii z terenu gminy Goraj, Pan Krzysztof Blacha – przedstawiciel LORD w Końskowoli, Oddział w Biłgoraju,  sołtysi oraz hodowcy z terenu naszej gminy.

Na zakończenie spotkania hodowcy otrzymali ulotki zawierające podstawowe informacje dotyczące ASF .

Aktualne informacje na temat afrykańskiego pomoru świń dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem www.wetgiw.gov.pl.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Biznes.gov.pl

Moja Komenda

Zarejestruj swoje dziecko online

Kalendarium

Sierpień 2019
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Organizacje pozarządowe

Urząd Gminy Goraj
23-450 Goraj
ul. Bednarska 1
tel: +48 84 685 80 02
fax: +48 84 685 81 18
e-mail: poczta@goraj.eurzad.eu
www.goraj.eu

Godziny pracy: pn. - pt 7:30 - 15:30

Liczba odwiedzin online

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 
Dzisiaj74
Wczoraj46
Tydzień74
Miesiąc1316
Użytkowników ogółem140566

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe

Projekty UE

Projekty UEProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.